08 Eylül 2017 08:48

'El uzatanlara kucak açmaya devam edeceğiz'

TFF İstanbul İl Temsilcisi Ali Tanrıyaşükür, 2017-2018 sezonu öncesi güzel temennilerde bulunarak Yerel Futbol’un sorularını içtenlikle yanıtladı.


İstanbul amatör futboluna uzun yıllardır hizmet eden, TFF İstanbul İl Temsilciliği görevini başarıyla yürüten Ali Tanrıyaşükür, Yerel Futbol’un sorularını yanıtladı.

Beyefendi kişiliği hafızalarda yer edinen Ali Tanrıyaşükür, samimi açıklamalarda bulunurken, yeni sezon temennisini de dile getirdi.

SAL Klasman Grubu, ilk yılı dışında iki grup halinde yapıldı. İki grup olması noktasında bazı eleştiriler geldi.

Bize olumsuz bir geri dönüş gelmedi hatta aksine olumlu geri dönüşler aldık. Play-off’ların uzaması ve kulüplerin de futbolculara ödeme yapmasından doğan bir zorunluluk halinde müşteki olduklarını ifade ediyorlardı. İki grup olmasında fayda olduğunu mülahaza ettiler. Bu sezon da aynı şekilde devam ettik. Tutmuş olduğunu düşünüyoruz, devam ettireceğiz.

Ligden çekilen takımlar. Her sezon en büyük eleştiri bu yönde geliyor. Futbol Müsabaka Talimatı’na göre bir sonraki sezon lige alınmamaları gerekiyor ama son kararın Tertip Komitesi’nde olduğunu biliyoruz.

Bu sezonki Futbol Müsabaka Talimatı’nda (FMT), bu boşluklar kısmen de olsa doldurulmuş oluyor. Şöyle ki, kura çekimine kadar lige iştirak etmeyeceğini bildiren takımlar için bir durum yok ancak kuraya iştirak edip çekilen takımların futbolcuları serbest kalmış olunca gerekli ceza onlara verilmiş olacak. Futbolcular serbest transfer yapabilecek. Dolayısıyla kulüpler buraya çok dikkat etmek zorunda. Tabii bunun dışında FMT’de kural belirtilmiş olmasına rağmen son kararı Tertip Komitesi veriyor.

Sağlık konusu, Türk sporunun kanayan yarası. Sayın Ali Düşmez bu konuda ciddi bir mesai harcayarak bir nebze de olsa buna bir çözüm getirdi. Ancak ben bu hususta kendinizi kamuoyuna doğru ifade edemediğinizi düşünüyorum. Geride kalan iki sezonun değerlendirmesini yaptınız mı?

Çokça üzerinde durduk. Hakikaten Sayın Genel Başkanımız Ali Düşmez’in üç sene boyunca yoğun mesai harcayarak bu işi halledebilme çabası ve bunu başarması, bana göre amatör futbolun en büyük sorunu olan meseleyi çözüme kavuşturmuş olması önemli. Ancak Sağlık Bakanlığı “Ben size sağlık personeli vereceğim” demedi. “Ben sizin bu talebinizi kabul ediyor ve yasallaştırıyorum” mantığı önümüze gelince bizler hem sağlıkçıyı bulmak hem de onların ilk dönemde çalışmalarına imkân verebilmek için medikal bütün ihtiyaçlarını çantalarıyla beraber temin ettik ve görev yapmalarını ortam hazırladık. 

Sağlık personelinin eğimi noktasında bu sezon bir program daha açacağız ve nitelikli, Sağlık Bakanlığı tarafından verilen eğitimleri almış sağlık görevlerini yeni sezona hazırlayacağız.

Bundan evvel her kulüp, bir soğutucu ya da buzla da olsa sahaya geliyordu. Şimdi kulüplerimiz ellerini bundan çekerek “Buyurun, her şeyi siz yapın” mantığı içerisinde bize yüklediler. Bu doğru mu, değil mi kamuoyunun bilgisine sunmak istiyorum.

Tabii şu da var. Her ilçede Kulüpler Birliği var ve onlar da bu gibi işlere çözüm bulmak için varlar. Örnek verecek olursam, bizim görevlendirdiğimiz sağlık personelinin ekipmanı için her kulüpten 5’er TL alsalar, sağlık çantaları fazlasıyla hazır hale gelir. Bir sağlık çantasının dolması da yaklaşık 25 TL’ye tekabül ediyor. Bu noktada Kulüpler Birliği ve kulüplerin, bizlere yardımcı olması gerekir.

Bütün bunlara rağmen bizler kusur aramadık. Geçtiğimiz sezonlarda olduğu gibi her sahaya sağlıkçı verebilmenin anlayışını yine ortaya koyacağız. Bu sezonu da sorunsuz bir şekilde atlatmayı düşünüyoruz.

 

Teknoloji her geçen gün inanılmaz bir hızla gelişiyor ve iletişim kanalları artıyor. Bu noktada İASKF olarak medya ile aylık toplantılar yapmayı düşünüyor musunuz?

Kesinlikle. Belirttiğiniz gibi gelişen teknoloji iletişim araçlarının sayısını artırdı. Buna ayak uydurmaya çalışıyoruz ancak şunun da bilinmesini istiyorum. Bizim kapımız herkese açık. Bu camiaya hizmet eden herkes gelebilir, bizleri ziyaret edebilir. Bizimle ilgili konularda, bize sorulmadan bir şeyler yazılması, haber yapılması doğru değil. Cevapsız bıraktığımız sorular olmadı. Tüm sorulara samimi bir şekilde cevap veriyoruz.

Yerel Futbol aracılığıyla yeni sezon temenniniz alabilir miyiz?

Yeni bir sezon. Allah kazasız, belasız, olaysız, sakatlıksız bir sezon geçirmeyi nasip etsin. Her kulüp başarılıdır. Bu ligleri önde bitirenler kimler olacaksa şimdiden onlara başarılar dilerim. Ama diğerleri de kaybetmiş değildir. Neticede amatör bir spordur. Bir hata yapılmışsa görerek, bilerek takımlar bir sonraki sezona kendini hazırlayabilir.

İstanbul büyük bir metropol. Sahalardaki mücadelelerin kardeşlik, dostluk ve insanların birbirlerini daha iyi anlamalarına sebebiyet verecek şekilde geçmesini temenni ediyorum. Samimi duygularla ellerini uzatanlara biz de kucak açmaya devam edeceğiz. Her zaman söylediğimiz gibi yeni sezonda da “Biz bir aileyiz” sloganıyla yola devam edeceğiz.

Söyleşi-Fotoğraf: Gökhan Taner

PAYLAŞ


YÜKLENİYOR

YORUMLAR

blog comments powered by Disqus