03 Ocak 2018 04:06

Amatör futbolcular için ara transfer rehberi

Ara transferde kaç işlem hakkınız var, izin gerekiyor mu, ücretler ne kadar? Hepsi bu haberde...


Amatör futbolda ara transfer dönemi 2 Ocak’ta başladı ve 16 Şubat’a kadar sürecek. Futbolcuların ve kulüplerin bu sezon dikkat etmesi gereken çok önemli bir husus var. Bilindiği gibi son 3 sezondur oyuncular bir sezonda 3 değişik kulüpte oynayabiliyordu. Bu sezon başında bu rakam 2’ye düştü. Bu demek oluyor ki, sezona bir kulüpte başlayan oyuncu, ara transferde tek hamle yapabilecek.

- İkinci transfer işlemleri yapılırken; Amatöre dönüş, transfer, vize ve filiz lisans işlemi, bir işlem olarak kabul edilir. Yani geçen sezonki kulübünüzde devam etseniz bile ilk hakkınızı kullanmış sayılırsınız.
- Bir oyuncu, sezon başında lisansını çıkardığı kulüpte esami listesine yazılmış da olsa, oyuna girmiş de olsa ikinci transferini yapma hakkı vardır.
- Ara transferde en önemli koşul, oyuncunun kulübünden izin (muvaffakatname belgesi) alınmasıdır. Bir oyuncu ikinci transferini yaparken, oyuncu için TFF’ye para yatırılıp lisansının alınması işlemi gerçekleşemez. Mutlaka kulübünden izin kağıdı alınmalıdır. Tek istisna 2007 ve 2008 doğumlu oyunculardadır. Bu oyuncular kulüplerinin izni olmadan ikinci transferi yapabilir.
- Oyuncular ikinci transferlerini farklı bir lige veya farklı bir şehre yapabilir.
- Birinci transfer işlemlerinde geçerli olan TFF ve TASKK’a yatacak ücretler ikinci transferlerde de aynen geçerlidir.
- Amatör futbolcunun aynı sezonda 2. transferinde sağlık raporu verilmesine gerek yoktur.
- Sezon başında lisansına işlem yaptırmayan oyuncuların ise 2 Ocak-16 Şubat arasında iki transfer yapma hakkı vardır.

 

Örnek 1:
- Eylül ayında İstanbul Süper Amatör'de Ananaslıbahçespor'dan lisans çıkaran Emre, ara transferde bu kulüpten izin kağıdı alıp örneğin bitime 3 hafta kala 1. Amatör'deki Ahmediyespor'a gider, 3 maç oynayıp sezonu tamamlar. Başka takıma gidemez.

Örnek 2:
- Aynı Emre, Ananaslıbahçespor'da sezona başlar, kulübü muvaffakatname verir, ara transferde Bölgesel Amatör Lig'e gider yahut Şırnak 1. Amatör Lig'e gidip sezon tamamlar.

Örnek 3:
- Emre Ananaslıbahçespor'da başlar hoca ile takışır, tek maç oynamadan ocak ayına gelir "Lisansımı verin" der, başkan "Getir 10 bin lira vereyim" der, Emre "Yok artık" der, gerginlik yaşanır. Emre'yi isteyen Ahmediyespor'un da Emre için verecek 10 bin lirası yoktur. TFF'ye para yatırıp Emre'yi alma işi ancak sezon başında olduğundan, Ananaslıbahçespor'un başkanı izin vermediği sürece Emre hiçbir yere gidemez.

Örnek 4:
Emre sezona Ananaslıbahçespor'da başlar, idmanda hoca ile takışır, şansına daha belge falan vermemiştir, lisansı da çıkmamıştır. Gider peşinatı geri verir (İlk transfer bitmeden başka takımla da anlaşmaz), boşta ocak ayını bekler. Sonra önce ocakta 1. Amatörde Ahmediye ile anlaşır (Eğer 1992-99 doğumlu ise 3500 TL Ananaslıbahçe'den almak için TFF'ye para yatırırlar, yaşı büyükse buna gerek yok.) Emre Ahmediye onun için 3 maç oynar onları Süper'e çıkarır, sonra şubat ortasında BAL takımlarından Pehlivangücü'ne imza atar, sezonu orada tamamlar. Bu arada Ahmediye, Pehlivangücü'ne gitmesi için Emre'ye izin vermiştir elbette yoksa gidemez. Ama Ahmediye'nin başkanı Ananaslıbahçe'ninkine göre daha bir insandır, çocuk takımı Süper'e de çıkardığı için izin verir.

Örnek 5:
Emre sezona Ananaslıbahçespor'da başlar (Halen akıllanamadın Emre, ah), paragöz başkanın kötü yönetiminde takım lige devam edemez ve çekilir. Eğer Ahmet U19'da oynayacak yaşı geçmiş ise ara transferde izin belgesine gerek kalmadan istediği kulübe gider. Ancak U19'da oynayacak yaşta ise ve Ananaslıbahçespor da U19'da mücadele ediyorsa paşa paşa kulübünde kalır yahut ancak izin belgesiyle gidebilir. Ama takımı çekilse dahi Emre'nin tek hakkı vardır ara transferde.

Örnek 6:
Emre sezona -elbetteki- Ananaslıbahçespor'da başlar (Bu semtin çocuğusun sen derler gaza getirirler). Lig başlar, transfer dönemi kapanmadan, Ananaslıbahçe'de birkaç maç oynayıp Dondurmacıspor'a transfer olur. Orada da oynar. Ancak Emre için sezon biter, 2 transfer yaptığı için bu ara transfer döneminde hiçbir hamlede bulunamaz. Sonra sigortalı bir işe girer. 

Hazırlayan: Efkan Bucak

PAYLAŞ


YÜKLENİYOR

YORUMLAR

blog comments powered by Disqus