13 Aralık 2017 11:57

Amatör Lig'de sözleşme sıkıntısı: Alt yapıdan yetişen oyunculara sen bizim çocuğumuzsun diyerek para verilmiyor

Amatör Lig'de her sene bir çok kulüp ve futbolcu mağdur oluyor


Amatör Lig'de her sene bir çok kulüp ve futbolcu sözleşme yapılmadığı için mağdur oluyor. Kimi futbolcu ve teknik direktör takımın ligde bir iddiası kalmayınca parasını alamıyor, kimi kulüpler ise sezon başı anlaştığı kulüpten, daha iyi bir para veren kulübe arkasına bakmadan gidiyor. Üstelik ilk anlaştığı kulüpten peşinat olarak aldığı parayı geri vermiyor. Sözleşme olmadığı için iki tarafta birbirinden hak talep edemiyor. Geçtiğimiz günlerde İASKF Başkanı Ali Düşmez, Efkan Bucak ile yaptığı röportaj sırasında kendisine sorulan sözleşme konusu üzerine; “Amatör futbolun tanımı belli. Bir oyuncuyu sözleşme ile bağlayamayız” yanıtını vermişti.

Yerel Futbol olarak ''Amatör Lig'de top oynayan futbolcular veya hocalarla sözleşme imzalanmalı mı imzanlanmamalı mı?'' sorusunu bazı yöneticiler, futbolcular ve teknik direktörlere sorduk:

ATİLLA DEMİR (ÜMRANİYE YAMANSPOR 2.BAŞKANI)

Bence sözleşme olmalı. Özellikle işler kötüye gittiği zaman futbolcunun ücretleri verilmiyor. Bir çok futbolcu bu yüzden mağdur oluyor. Kulüpler de aynı şekilde mağdur oluyorlar. Çünkü sözleşme olmadığı için futbolcular, anlaşsa bile daha fazla para veren kulübe gidebiliyorlar. Sözleşme olursa tek taraflı olmayacağından dolayı her iki tarafın birbirine karşı yerine getirmek zorunda olacağı yükümlülükler olacak. Kulüpler futbolculara parasını verecek, futbolcununda mazeretsiz antremana ve maça gelmeme gibi bir durumu söz konusu olmayacak. Son olarak alt yapıdan yetişen oyunculara sen bizim çocuğumuzsun diyerek para verilmiyor. Sözleşme ile birlikte bu çocuklarda para alabilecek.

ALİ EMİN PUNAR (ORHANLISPOR YÖNETİCİSİ)

Sözleşme yapılırsa hem futbolcunun, hem kulübün eli güçlenir. Sözleşme olmadığı için futbolculara bir yaptırımımızda olmuyor. Futbolcu isterse idmana ya da maça gelir isterse gelmez. Öyle sıkıntılar olabiliyor. Ama sözleşme olursa futbolcu her halükarda kulübe gebe kalıyor. Veya kulüp para verecekse bütçesini ona göre ayarlıyor. Bence sözleşme yapılması mantıklı olur.

BURHAN TAN (HASANPAŞASPOR BAŞKANI)

Amatörde sözleşme yapılamaz. Yapılmamalı. Amatörün sözlük anlamı 'zevk için yapılan spor' demektir. Yani ücretsiz yapılan spor demektir. Bu yüzden sözleşme yapılmasına karşıyım.

OGÜN KOCA (YILDIZTABYA TEKNİK DİREKTÖRÜ)

Sözleşme olmalı. Ama Amatör Lig olduğu için, ne hocaya ne de futbolcuya sözleşme yapmıyorlar. Resmiyet yok. Bazı kulüpler bazen futbolcuyu yarı yolda bırakıyor ligde bir iddiası kalmayınca. Bu durum hocalar içinde geçerli. Bazı futbolcularda kulüplere aynı şeyi yapıyorlar. Bunun önüne geçmek adına sözleşme olmalı. En azından noter tasdikli olan bir sözleşme olabilir. O zaman herkes işini ciddi yapar. Alınacak maç başı ücretler ya da peşinatlar garanti olur. Noter sözleşmesinde ödemler , cezalar , sağlık şartları yazılır ve gündemde kalır. Bu şekilde olursa herkes sezonunu sağlıklı bitirir.

SEÇKİN İŞLER (KURUÇEŞMESPOR FUTBOLCUSU)

Bence Amatör Liglerde sözleşme olmamalı. Çünkü amatör kulüplerin çoğu anlaşmalarını günü kurtarmak için yapıyor. Yani kulüplerin pek ek geliri olmadığı için sözleşmeye pek uymayabilirler. Bu yüzden çoğu kulüp mahkemelik olabilir. Amatör külüpler bunu kaldıramaz bence.

ERGİN VAROL (İSTANBUL KASTAMONUSPOR FUTBOLCUSU)

Bilindiği gibi amatör liglerde atılan imzaların temsili veya hukuk karşısında bir bağlayıcılığı yok. Sözleşme "söz "üzerine. Adı amatör de olsa birçok futbolcu geçimini bu şekilde sağlamakta. Sezon ortasında yönetim ile anlaşmazlığa düşen yada takımının şampiyonlukta iddiası kalmayınca binbir bahane bulunarak,kulübünden parası ödenmeden gönderilen futbolcunun maalesef ki sığınacak bir kapısı,hukuki anlamda bir hakkı yok. Tabi ki tam tersi bir durumda söz konusu. Sezon başı anlaştığı takımdan peşinatını alıp kaçan,başka takımlardan da peşinat alan,bir takımla anlaşıp daha fazla para veren bir takım buldugu zaman aldığı parayı iade eden futbolcular da çoğunlukta. Her iki tarafında haklarını koruyabilmesi adına, şu an mümkün gibi gözükmese de amatör liglerde sözleşme yapılmalı.

Muhabir : Can Mutlu

 

 

 

 

PAYLAŞ


YÜKLENİYOR

YORUMLAR

blog comments powered by Disqus