17 Haziran 2017 04:47

Başarılı çalıştırıcı Erdinç Ertürk sezonu değerlendirdi

Erdinç Ertürk " Asıl şimdi başlıyor " diyerek sezona nokta atışlarını sitemize değerlendirdi.


Yerelfutbol.com sitesi olarak ropörtajlarımıza devam ediyoruz. Bugünkü konuğumuz Yahya Kemal Spor Kulübü’nün antrenörü Erdinç Ertürk oldu. Başarılı çalıştırıcı sezona dair nokta atışlarını sitemize yorumladı.

Sezona nasıl ve nerede başladınız? İmkanlar nasıldı?

Erdinç Ertürk: Burada doğup büyüdüğümüz için burada oynadık. İlk antrenörlüğümüzü de burada yaptık. Burada saygı duyduğumuz büyüklerimiz abilerimiz var. Bana bu sene altyapıyı rica ettiler, “düşünür müsün?” dediler bende kabul ettim. Biz altyapıda çok geride kaldık ve sahamız belediye tarafından yıkıldı bizim. Önceden toprak sahaydı burası ve yıkılınca mecburen altyapıyı dağıtmak zorunda kaldık. Şimdi yeni bir yapılanma oldu. Bu süreçte de benim yardımıma ihtiyaç duyulduğu söylendi ve olaya duygusal yaklaştık. Futbolda duygusallığa yer yoktur ama bizde kabul ettik. Sayımız biraz azdı ve bizde okullara inerek seçme yaptık. Sarıyer ve Yıldız’ın altyapı takımlarından oyuncular aldık. Futbol okullarına da yön verdik ve oradan da takviye aldık. Sporcu sayımız 87 iken 107 oldu. Her gruba ayrı antrenman ve planlama ile yolumuza sabırlı şekilde başladık. Oyuncularımıza öncelikle bu doğrultuda ahlağı öğrettik. Kimsenin kimseye saygısızlık yapmayacağını ve çok güzel bir şekilde antrenman yapacağımızı anlattık. Önce oyunculara bir şeylerin başarılabileceğini iyi çalışma, saygı ve sevgiden geleceğini aşıladık, zaten başarıda geldi.

Sezon sizin açınızdan nasıl geçti? Ne gibi deneyimler edindiniz?

Erdinç Ertürk: Sezon benim için çok yorucu geçti. Acilen tatil yapmam lazım. İki hocamızla beraber çalışıyorduk fakat onlar çalışıyordu. Ben sadece antrenörlük yaptığım için bütün mesaimi, bütün sosyal hayatımı buraya vermek zorunda kaldım. Yeri geldi saat gece üçte kalkıp, kulübe gelip kadro yaptığım günler oldu. Baya bir mesai harcadık, baya yorucu geçti ama sonucunda iki şampiyonluk almamız biraz bizim yükümüzü hafifletti.

Sezon içinde en sevindiğiniz maç ve en üzüldüğünüz maç hangileriydi?

Erdinç Ertürk: En sevindiğim maç U17 liginde kendi evimizde oynayıp 3-2 kazandığımız Sarıyer Belediye maçıydı, beni çok mutlu etti. Çünkü bizim maça kadar liderlerdi ve aramızda üç puan vardı, bizim için çok önemliydi. Sarıyer Bld. bizim maça geldiğinde sadece 30 gol atıp 2 gol yemişti. O maça çok iyi hazırlandık, özellikle şöyle söyleyeyim maça üç idmanla çıkıyorduk. Çok güzel antrenmanlar yaptık, çok güzel hazırladık oyuncularımızı ve çokta güzel bir maç oldu. En üzüldüğüm maç ise U17 liginde ki bir başka maç olan Yıldırım Bosna maçıydı. O maçta şampiyonluğumuz gitmişti. Kıran kırana bir maç oldu ama son dakikalarda yediğimiz penaltı golüyle 1-0 mağlup olduk. O maçta şampiyonluk gidince de üzüldüm.

Sezon içinde birçok futbolcuyla çalıştınız. Yılın oyuncusu seçebileceğiniz, çalıştığınız en istikrarlı ve beğendiğiniz futbolcu kimdi? Hangi özellikleri vardı?

Erdinç Ertürk: Aslında şöyle söyleyeyim onların isimlerini ben kendim sürpriz olarak onlara söyleyecektim. Kategori olarak baz alırsak U16’dan iki isim söyleyeceğim. Kerem Akdeniz ve Mert Şenel, ikisi de orta sahada oynuyor. Bu oyuncuların bize çok katkısı oldu. U16’nın şampiyon olmasında ki mimarlar onlardı. U17’de en beğendiğim oyuncu kalecimiz Furkan Temiz ve Hüseyin Yiğit Özcan’dı. Yiğit’i zaten Sarıyer’e gönderdik U17 bittikten sonra. U19’da en beğendiğim oyuncu ise şöyle söyleyeyim, Selçuk Karaman çok ön plana çıktı. Bizde her zaman arkasında durduk kötü oynadığı maçlarda bile ama bu sezon attığı 15 gol ile sezona damgasını vurdu. Bütün kategorilerde sezonun oyuncusu ise, benim olduğum bu 12 aylık süreçte bana “yılın futbolcusunu seçer misiniz?” derseniz kalecimiz Furkan Temiz’i seçerim. Hem U16,U17 ve U19 oynayıp hemde iki şampiyonluk yaşadı. 2001 doğumlu olmasına rağmen abilerinden bile daha fazla ön plana çıkan oyuncuydu. Önü açık, inşallah ilerleyen günlerde transferi de olabilir ve önünün açık olduğunu söyleyebilirim yani.

2016-2017 sezonunda tüm futbol kategorilerinize kulübünüz olarak katıldınız, öncelikle sizi tebrik ederim. Çalıştığınız altyapı kategorileri içinde ilerilerde ismini duyacağınız ve umutlu olduğunuz yaş kategorisi hangisiydi?

Erdinç Ertürk: Oyuncularıma karşı hep açık sözlüyümdür. Genelde derler ya, antrenörlük kurslarında bile “Oyuncuya, oyuncuyu kıracak sözler söylemeyin.”. Oyuncuyu kıracak sözleri söylemiyoruz tabiki ama gerçekleri söylememekte onlara yapılan en büyük yanlıştır diye düşünüyorum. Benim için en değerli grup U16’dır. Neden U16’dır? Çünkü U16 bizim üzerine düştüğümüz ve ayrı ayrı yeteneklere sahip bir oyunculardan kurulu takımımız. Çok umutluyum U16’dan. Özellikle A takım olarakta inşallah hepsini orada görmeyi düşünüyorum.

Yahya Kemal Spor Kulübü başkanı ve yönetim kurulu, size ve takıma bu 12 aylık süreçte ne kadar bir destek verdi?

Erdinç Ertürk: Hocalar olarak bizde yönetimle haşır neşiriz. Yönetim bizden bazı şeyleri talep ediyor doğal olarak, bizde onları yapıyoruz. Bu zamana kadar yönetimimiz her konuda sahip çıktılar bize. Özellikle bana tam yetki verip, hiçbir işime karışmayacaklarının sözünü verdiler. Tabii ki karışmadılar da. Tam tersine hatta destekte oldular sağolsunlar, onlara teşekkür ediyorum. Bana da hep güvendiler ve güvendiklerini de hep söylediler zaten. Altyapı için görevlerini yerine getiriyorlar, getirmeye çalışıyorlar imkanları dahilinde tabii ki. Daha iyi imkanlara sahip olsalar daha iyi şeyler yapacaklarına inanıyorum. Az önce söylediğim gibi çok teşekkür ediyorum onlara.

Yahya Kemal Spor Kulübü’nde A takım seviyesinde seneye ne gibi hedefleriniz var?

Erdinç Ertürk: A takımda ki hocalar ile koordineli bir şekilde çalışıyoruz. Maçlarımıza gelip izliyorlar veya gelemeseler bile arayıp öğreniyorlar oyuncuların performanslarını. Tabii ki geçen 2 hafta önce A takım hocalarımız geldiler. Oturup konuştuk, özellikle genç takımda ki oyuncular ile ilgili. Hatta genç takım değil U16 ve U17’den oyuncu alınabileceğini onlara söyledim. Hatta hangi oyuncuların nerede, nasıl faydalı olacaklarını da teker teker özellikleriyle söyledim. Şöyle söyleyeyim kadroyuda açıkladılar. 5 tane oyuncumuzu şuan altyapıdan A takıma alacaklar. İsimlerini de verebilirim istersen. U19’umuzun kaptanı Şahan Demir, Selçuk Karaman, Veli Furkan Yurtseven,Ufuk Şahin ve bir de Celal Koca var. 5 kişi şuan A takımda kampa gidecek oyuncular arasında.

Yahya Kemal Spor Kulübü’nde ne kadar zaman daha burada olmayı hedefliyorsunuz ve gelecek adına altyapıda ne gibi bir adımlarınız var?

Erdinç Ertürk: Yarının garantisi yok şunu söyleyeyim yani futbol bu. Çok büyük planlar ve hedefler yapıyoruz sonuçta amatörüz yani. Karar veriyorlar “hocam teşekkür ederiz.” deyip, plaket yaptırıp gönderiyorlar yani. Ben burada olduğum sürece özellikle altyapılarda iki şampiyonluktan geldikten sonra hedef doğal olarak büyüyor. Çünkü kategorilerimizden U19,U17,U16,U14 ve U13 A kategorisine yükseldi, bir U15 var B kategorisinde kalan. Şimdi ki hedefler doğrultusunda çalışmalarımız farklı bir boyut alacak. Niye? Asıl şimdi başlıyor diyelim. Oyuncularımıza bunu zaten söyledik, kendinizi ona göre hazırlayın ona göre tatil yapıp gelin, dedik. Kendi açımdan önümüzdeki sezon bu kulübün planlamasını yaptım. Her şeyim hazır, antrenmanımızdan tutun beslenmemize kadar her şeyi yaptık. Önümüzde ki sezon kulüple devam ediyoruz, eğer aksi bir durum olursa da benden sonra gelecek hocaya bile elimdeki bilgileri aktaracağım. Röportaj içinde YerelFutbol.com’a çok teşekkür ediyorum.

Yerelfutbol.com'da Erdinç Ertürk bugünkü konuğumuzdu. Sorularımıza samimi cevaplar verdi ve sezonu birlikte değerlendirdik. Aktif antrenörlük yaşantısında kendisine başarılar diliyoruz.

MUHABİR:OĞUZHAN AKGÜNDÜZ

PAYLAŞ


YÜKLENİYOR

YORUMLAR

blog comments powered by Disqus