18 Haziran 2017 05:41

Kireçburnu'nun 'maestro'su İsmigül sezonu değerlendirdi

Kadınlar 1.Ligi ekiplerinden Kireçburnu'nda sezonu geçiren başarılı orta saha oyuncusu sezonu değerlendirdi.


Yerelfutbol.com sitesi olarak ropörtajlarımıza devam ediyoruz. Bugünkü konuğumuz Kireçburnu Bayan futbol takımının orta saha oyuncusu İsmigül Yalçıner oldu. Başarılı oyuncu sezona dair nokta atışlarını sitemize yorumladı. 

-Futbolla nasıl tanıştın? İdol olarak gördüğün bir futbolcu var mı?

İsmigül Yalçıner: 5-6 yaşlarındayken mahallede erkek çocuklarıyla birlikte oynayarak başladım. Klasiktir bu soru, genelde böyle cevaplanır. Daha sonra okulda başlayınca okulda devam ettim. Sonrasında Gürpınarspor’da erkek çocuklarıyla birlikte futbol oynama durumum oldu. 12 yaş grubuyla antrenmanlara çıktım. Sonra iptal oldu ve lisansım da çıkmadı. Lise 2’de 15 yaşındayken Zeytinburnu Spor Kulübü’ne başladım. 1 sene sonra Akdeniz Nurçelik Spor Kulübü’ne transfer oldum. Daha doğrusu Zeytinburnu Spor Kulübü dağılınca orada ki oyuncular da Akdeniz Nurçelik’e geldi. Nurcan Çelik, eski A Milli Takım Bayan Futbol kalecisiydi. Takım kurmak isteyip, dağılan Zeytinburnu Spor’dan oyuncularla devam etti. 4 sene kadar ise Akdeniz Nurçelik Spor Kulübü’nün formasını terlettim. Son olarak Kireçburnu’na transfer oldum. İdol olarak ise Mesut Özil’i çok beğeniyorum. Nokta atışı paslarını beğeniyorum. Kadın futbolculardan ise Fransa Lyon’da oynayan Louisa Necib var. Onu çok beğeniyorum oyun stilini ve tarzını. Klasik isimler Ronaldo’dur Messi’dir fix isimler zaten var.

-Sezona nasıl ve nerede başladın? Takım olarak imkanlarınız nasıldı?

İsmigül Yalçıner: Bu sezon Kireçburnu Spor Kulübü’nde başladım. Sezon öncesi 10 günlük bir kamp yaptık. Antrenman durumumuz da iyiydi, güzeldi. Güzel bir başlangıç yaptık sezona açıkçası.

-Kireçburnu’na sezon başında imza attın. Transfer sürecinde ki olaylar nasıl gelişti ve neler oldu?

İsmigül Yalçıner: Kireçburnu ile biz hazırlık maçı yapmıştık bir önceki sezon. 3. Lig’deydik ozaman ama yeni takımımız vardı Akdeniz Nurçelik Spor’da çıkmaya oynayacaktık o yıl. İyiydi takımımız çıkma gibi bir hedefimiz vardı ve o sezonda 2.Lig’e çıkmıştık zaten. Kireçburnu ile hazırlık maçı yapacaktık. Kireçburnu bir önceki sezon başı kamptaydı o zaman. Orada hoca ve başkan benim oyun stilimi, duruşumu beğenmişlerdi. Play-Off maçlarında ise çıkmaya oynarken bir iki maçımı da izlemişler. Aradılar ve olur mu olmaz mı konuştuk anlaştık o şekilde.  

-Sezon içinde en sevindiğin maç ve en üzüldüğün maç hangileriydi?

İsmigül Yalçıner: En sevindiğim maç Adana İdman Yurdu ile oynadığımız son maçtı açıkçası. Aslında ilk oynadığımız Trabzon İdmanocağı maçı da güzeldi ve güzel bir açılış yapmıştık. O maçın tek golünü de ben atmıştım 1-0 bitmişti. En sevdiğim yine de Adana İdman Yurdu çünkü düşmek fikri çok korkutucu. En üzüldüğüm maç takım adına da kritik bir puan kaybetmiştik ve benimde bir ay kadar sakatlığım olmuştu oynayamamıştım. Sakatlığım tekrarladığı Karadeniz Ereğli maçı herhalde en üzüldüğüm maç olabilir. 40. dakikada sakatlanıp oyundan çıkmıştım ve 1-0 mağlup olmuştuk.

-İlk defa bu sezon 1.Lig’de boy gösterdin. Bu sezon attığın goller içinde hangisi senin için en anlamlıydı?

İsmigül Yalçıner: Bu sene 1 gol attım ve 1 tane de kendi kaleme attım zaten. Attığım bir gol de sezonun ilk maçında 1-0 kazandığımız maçtaydı ve galibiyet golüydü aynı zamanda. Güzeldi benim için, hem ilk maçımdı 1.Lig’de ki hem de Kireçburnu Spor Kulübü’nde ki ilk maçımdı.

-Sezon senin açından nasıl geçti? Ne gibi deneyimler kazandın?

İsmigül Yalçıner: Sezon benim açımdan, ben ilk defa 1.Lig’de futbol oynadım. Daha önce 2.Lig ve 3.Lig tecrübelerim vardı. Bana neler kattı? Daha kaliteli futbol oynayan rakiplerle ve takımlarla karşılaşma şansım oldu. Üst düzey ve kaliteli takımlarla oynadık. Futbol oynayışımda ve maç performansımda muhakkak bunların olumlu katkısı olduğunu düşünüyorum.

-Bu sezon birlikte çalıştığın en istikrarlı ve beğendiğin bayan futbolcu kimdi? 1. Lig’de rakipten veya takımından sence yılın oyuncusu kimdi ve ne gibi özellikleri vardı?

İsmigül Yalçıner: Bizim takımda şehir dışından maçını gelip oynayıp gidenlerde vardı. Şu son sürece kadar en istikrarlı ve maç performansına bakarsak Serenay Öziri derdim. Oynadığımız ligde yılın çıkış yapan oyuncusu olarak, Beşiktaş’ın yeni transferlerinden Ines Nrehy patlama yapabilir diye düşünüyorum. Karadeniz Ereğli Belediyespor’da oynayan Ece Türkoğlu var 10 numaralı formayı giyiyor ve 1999 doğumlu zaten, patlama yapabileceğine inanıyorum. Bizde de yabancı oyuncu var Danielle Anna Maria Vos. Danielle’de 2000 doğumlu olmasına rağmen baya yetenekli.

-Bu sezon çalıştığın Veysel Yaman hoca ile ilişkin nasıldı? Birkaç cümle ile bize yorumlar mısın?

İsmigül Yalçıner: Veysel hoca çok çalışkan öncelikle, çok disiplinli. Aslında cesaretli olduğunu da söyleyebilirim çünkü ligin devre arasında dağılmış oyuncuları olan bir takıma gelip, o takımı toparlamaya çalışmak bir yandan cesaret bir yandan da emek isteyen bir iş. Elinden geleni de yaptığını düşünüyorum bu hususta. İyi niyetli, işinde çalışkan ve hırslı bir hoca benim nazarımda. Aramızda ki ilişki de şöyle söyleyeyim, pekiyi. Aramızda hem saygı hem sevgi çerçevesinde bir bağ var

-Futbol, hayatının bu sezon tam olarak neresindeydi?

İsmigül Yalçıner: Futbol, bu sezon hakikaten hayatımın merkezindeydi sakatlanana kadar. Sakatlanınca da hayatımın merkezinde olmaya devam etti. Hemen hemen hiçbir antrenmanı özel bir sınav durumum olmadığı sürece kaçırmadım. Hafta sonu zaten maçlarımız derken okulla birlikte en çok vaktimi alan ve zaman ayırdığım, futbol oldu.

-Kadın futboluna yapılan ve yapılacak olan yatırımlar sence yeterli mi? Kadın futbolu hakkında neler düşünülebilir?

İsmigül Yalçıner: Benim fikirlerim var. Öncelikle her şey ister istemez destek ve maddiyatta bitiyor. Bu da nasıl sağlanabilir diye düşünüyor insan ister istemez. Şuan 1.Lig’de profesyonelleşmiş kulüplerden bir tek Beşiktaş’ın kadın futbol takımı var. Büyük takımların kadın futbol takımları kurmaları, altyapıdan oyuncu yetiştirmeleri hem kadın futbolunun tanınırlığını arttırması açısından hem de kadın futbolcuların daha fazla imkana sahip olması açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum. TFF ise altyapıda daha fazla kız çocuğuna ulaşabilmesi için projeler yapabilir. Çünkü şöyle bir durum var söylemeden edemeyeceğim. Faroe Adaları’yla bir maçımız vardı A Milli Bayan futbol takımımızın. Faroe Adaları’nın nüfusu 48 bin imiş. 2-1 mağlup olduk biz bu ülkeye. Kireçburnu Mahallesi’ni toplasak sadece 48 bin kişi burada yaşıyordur. 70 milyonluk bir ülkeden bayan oyuncu çıkartamamak üzücü. O yüzden daha fazla kız çocuğuna ulaşılmasını düşünüyorum.

-1.Lig’de kadın futbolu hakkında ne düşünüyorsun?

İsmigül Yalçıner: Ülkemizde kadın futbolu yavaş yavaş gelişiyor aslında. Ben futbola başlayacağım dönemde araştırmıştım. İstanbul’da Zeytinburnu Spor Kulübü vardı sanırım tek gidilebilecek. Şimdi ise bölgesel olarak takımlar var ve takımlar artmaya başladı. Bu güzel şey ama dediğim gibi biraz da büyük takımların desteğiyle ve maddi konuda daha güzel şeyler olabileceğini düşünüyorum. Sezon başında aslında sezon sonuna kadar da geçen yıllara nazaran düşecek takımda belli oluyordu, aşağı-yukarı yükselecek takımda. Lig erkenden bitiyordu. Bu yıl daha heyecanlı bir lig oldu. Beşiktaş A.Ş’nin 1.Lig’e yükselmesi bunda etken olmuş olabilir. İddiası olan takımlar arttı. 1207 Antalya Döşemealtı’nın ciddi yabancı oyuncuları var, onlar da bir destek içindeydiler. Konak Belediyespor zaten şampiyon oldu. Ataşehir Belediyespor’da bu yarışın içindeydi. Oyun kalitelelerinde de ve hırslanmalarda da artış oldu. En son oynadığımız Play-Out mücadelesi de buna dahil.

-Yeni sezonda sana ulaşan teklifler var mı? Kaç sezon daha top oynamayı düşünüyorsun?

İsmigül Yalçıner: Yeni gelen teklifler söz konusu şuan değil açıkcası. Kireçburnu Spor Kulübü’nde de devam edeceğim gibi gözüküyor. Ben futbol oynamayı çok seviyorum, kadın futbolunda biraz sevgi işi oluyor, sevmeden yapılacak bir iş zaten değil. Maddi durumum, iş, güç ve gelecek planlarımı da düzgün bir şekilde ayarlayıp 30 yaşıma kadar da oynamak isterim ama imkanlar elvermediği bir konu söz olursa daha erken de bırakmak zorunda kalabilirim.

Yerelfutbol.com'da bugünkü konuğumuz Kireçburnu Spor Kulübü'nün başarılı "maestro"su İsmigül Yalçıner bizim ile birlikteydi. Sorularımıza samimi cevaplar verdi ve sezonu birlikte değerlendirdik. Aktif futbol yaşantısında kendisine başarılar diliyoruz.

MUHABİR:OĞUZHAN AKGÜNDÜZ

PAYLAŞ


YÜKLENİYOR

YORUMLAR

blog comments powered by Disqus