Hakkımızda


Biz kimiz, işler nasıl yürüyor, her fotoğrafınızı çeken Yerel Futbol’dan mı, bu sene sizin maça niye az geldik?
 
Sevgili Yerel Futbol Sitesi ziyaretçileri,
2006’dan bu yana sürdürdüğümüz Yerel Futbol maceramızda yeni bir dönemeçten geçtik. Geride kalan 10 yılda teknik anlamda çeşitli değişiklikler yaptık, birçok kez sitemizi yeniledik. Ancak bu kez gerçekten inandığımız, son derece profesyonel bir proje ile karşınızdayız.
 
Biz kimiz? Ne yapıyoruz? İşler nasıl yürüyor?
 
Yerel Futbol, tamamen gönüllülük esasına göre işleyen, kar amacı gütmeyen bir oluşumdur. Kendimize örmek alsak ‘Wikipedia’yı alabiliriz misal. Orası da dünya üzerinde herkese ücretsiz bilgi sunuyor, tıpkı bizim gibi okuyucularının bilgi desteğini alarak.
 
Sitemizdeki muhabirlerin hepsi işi gücü olan insanlar. Aramızda mesleği gazetecilik olanlar da var elbette ancak bunun dışında memur, öğrenci, kuyumcu, özel şirkette müdür, muhasebeci, tekniker ne ararsanız var. Kimi hafta sonu da çalışıyor maça gidemiyor kimi ailesine ayıracağı zamanı maça ayırıyor. Elbette bunu hepimiz severek yapıyoruz karşılık beklemiyoruz ancak bilmenizi istiyorum bu insanların hepsi boş zamanlarında bu işi yapabiliyor. Bu nedenle ‘Bize muhabir gönderin’ dediğinizde muhabir gönderme şansımız olmuyor. Bu nedenle ki hafta içleri fazla idmanlara, kulüp ziyaretlerine gidemiyoruz çünkü herkes mesaide oluyor.
 
Maçları neye göre seçiyoruz?
İkinci konu, maçların seçimi. Muhabirlerin maç seçimi birçok kıstasa bağlı. Evine yakınlığı, özel işlerinin durumu, maddi durumu vs… Mesela Fatih’te oturan Yerel Futbol muhabiri eğer cumartesi saat 16.00’da Mecidiyeköy’de kız arkadaşıyla buluşacaksa Eyüp’e gitmez de Fulya Stadı’nda oynanan maçları tercih eder. Fatih’te oturan ve o gün gece vardiyasında çalışan muhabir saat 15.00’teki servisini kaçırmamak için ancak Namık Sevik veya Mimarsinan statlarına gidebilir. Yahut muhabir evine yakın stattaki maçları izlemeyi de tercihe edebilir ki bazı muhabir arkadaşlarımız belli statlarda sabit olarak görev yapıyor. Ayrıca sizlere daha fazla maç ulaştırmak için üst üste 3 maçın olduğu stadı, tek maçın olduğu stada tercih ediyoruz doğal olarak. Çoğu muhabir arkadaşımızın özel araçları olmadığından statlar arası dolaşma şansı da yok.
 
Bu çerçevede kulüpler arasında rotasyon yapma şansımız azalıyor. Yoksa biz de farkındayız A kulübünün bir sezonda 6 maçına gidip B kulübünün yalnızca 1 maçına gidebildiğimizin. A kulübü hep doğru yerde ve doğru zamanda oluyor, yapacak bir şey yok. Şaka bir yana yine de imkanlar dahilinde arkadaşlardan rica ediyoruz her kulübe gitmeye çalışıyorlar. Ama elbette uzak ilçelere imkansızlıklar nedeniyle gidemiyoruz.
 
Altında ‘Yerel Futbol Sitesi’ yazan haberler…
 
Şunu tüm samimiyetimizle söyleyelim biz hiçbir kulübü özel olarak izlemiyoruz. Eğer bir kulübün her hafta haberi çıkıyorsa anlayın ki o kulüp haberini kendisi gönderiyordur. Altında ‘Yerel Futbol Sitesi’ imzası önemli değil, eğer muhabirin imzası yoksa anlayın ki haber, ismini açıklamak istemeyen kaynaktan yahut kulüpten geliyor. Bunun dışında sabit muhabirlerimiz var Güngören, Namık Sevik veya Yıldıztabya’da. İç saha maçlarını burada oynayan kulüplerin haliyle daha fazla haberi çıkıyor ancak bu konuda yapacak bir şeyimiz yok. Zaten sabit stat muhabirlerimiz artarsa sıkıntılar azalacaktır.
 
Haberlerinizin yayına geç verilmesi de yine personel sıkıntısıyla ilgili. Maçınıza giden muhabir arkadaşlar eğer çok önemli bir durum olmazsa o gün içinde haber ve fotoğraflarını editörlere atıyorlar. Ancak yalnızca 4 editör var ve haber sayısını siz biliyorsunuz. Editörler ellerinden geldikçe haberleri yayına vermeye çalışıyorlar ancak biri hastalanır veya özel bir işi çıkarsa haliyle işler aksıyor. Bu arada şunu özellikle belirtmeliyiz, haberler geliş sırasına göre veriliyor. Kimsenin haberine bir öncelik söz konusu değil.
 
 
Hiçbir şey için para a-l-m-ı-y-o-r-u-z
 
Sitede ara sıra reklam görürsünüz. 2006’dan bu yana aldığımız reklam sayısı 10’u geçmemiştir. Bunların bedellerinin ancak yüzde 50’sini tahsil edebilmişizdir. Bu nedenle artık kulüplerden reklam almıyoruz mesela çünkü ya eksik ödeniyor ya hiç ödenmiyor sonra da araya soğukluk giriyor (Günü gününe ödeyenleri tenzih ederim). Buralardan gelen paralar sitenin domain kirasına, Google’dan aldığımız alan ücretlerine ve Yerel Futbol gecesine harcandı.
Ancak bu reklamların dışında Yerel Futbol hiçbir şekilde kimseden para talep etmez. Sitede tüm haberler, duyurular, mesajlar ücretsiz yayınlanır. Hiçbir üyemiz “Yerel Futbol’da haberinizi çıkarırım” şeklinde ücret talep etmez, edemez. Böyle bir durumda lütfen beni haberdar edin.
 
 
Birçoğumuzun hobi olarak başladığı ancak artık hayatında önemli yer eden Yerel Futbol’da maçlara gitmekten, haberlerinizi yapmaktan büyük keyif alıyoruz ve buna devam edeceğiz. Topluma ufak bir katkımız olmasından büyük mutluluk duyuyoruz. Sizlerden ricamız bizleri biraz olsun anlamaya çalışmanız ve eleştirmeden önce bir düşünmeniz. Biz herkese eşit mesafedeyiz, elimizden geleni en doğru ve objektif olarak yapmaya çalışıyoruz.

PAYLAŞ

YORUMLAR

blog comments powered by Disqus