Arif DOĞAN

[email protected]
Diğer Yazıları

AKADEMİK DARBE


Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu,2017-2018 Sezonu Gelişim Ligleri Statüsü'nü açıkladı.TFF'nin açıkladğı statüde bu yıl Süper Lig ve 1.Lig'de yer alan kulüplerin Elit ile Bölgesel Gelişim Ligi tüm yaş gruplarına katılımını zorunlu tutarken, ''TFF 2. Lig ve TFF 3. Lig Kulüpleri Kulüp Tescil Talimatı hükümleri doğrultusunda sadece illerindeki yerel lig organizasyonlarına katılırlar.'' maddesiyle bu ligleri kapsam dışı bıraktı.TFF,buna gerekçe olarak Süper Lig ve TFF 1. Lig kulüplerinin genç futbolcu gelişim programları dahilinde futbolcuların gelişimini sağlamak maksadıyla alındığı açıklanırken,bu liglerde bulunan bir çok kulübün bu ligin prosedürlerini yerine getirmediğini gösterdi.Oysa geçen yıl TFF 1.Lig şampiyonu Sivasspor bu liglere katılmazken,TFF 3.Lig şampiyonu Sancaktepe Belediyespor ve amatör lige düşen Beylerbeyispor bu lige katılmışlardı.Yine aynı TFF geçen yıl Süper Lig ve TFF 1.Lig kulüplerinin katıldığı Elit Ligi,yeterli sayıda katılım olmadığı için iptal edip statüde değişikliğe gitmişti.

TFF 2.ve 3.Lig kulüpleri tarafından büyük infial ve şaşkınlık yaratan bu karara bir çok kulüp yönetim ve teknik kadro tepki gösterdi.Sezon bitiminden itibaren böyle bir uygulama olacağı duyumunu alan kulüpler, Süper Lig ile TFF 1.Lig takımlarının ayrı, TFF 2 ile 3.Lig takımlarının ise ayrı konseptlerde fakat yine Elit ve Bölgesel Gelişim Ligi adı altında oynanacağı düşüncesindeydiler.Yerel liglerde oynama gibi bir düşünceyi akıllarından bile geçirmeyen kulüpler bu doğrultuda çalışmalarını ve kadro takviyelerini yapmışlardı.

''Geride kalan 90'ı aşkın futbol kulübü ve 8 bin 100'e oyuncunun oynatılmak istenen yerel lig kulüp ve sporcularımıza hiçbir katkı yapmayacağı gibi yerel ligde yer alan amatör takımları ve futbolcuları için de bu uygulama haksız bir rekabet doğuracaktır'' diyerek bu karara tepkisini koyan takım başkanları verilen kararın her iki tarafı da mağdur ettiğinin altını çizmişlerdir.

TFF Futbol Gelişim Direktörlüğü departmanlığınca 2008-2009 Sezonu'ndan itibaren profesyonel kulüplerin kriterleri uygun altyapı takımlarının katılımıyla düzenlenen Gelişim Ligleri'nin amacı;futbolu yaygınlaştırarak sevdirilmesi,yetenekli futbolcuların erken tanınması ve gelişimlerinin desteklenmesini ve bu bağlamda Türk Futbolunda köklü bir gelişim yaratmayı amaçlayan,teknik ve idari denetimi TFF tarafından yapılan,katılan kulüplerin antrenman çalışma programlarının dahi TFF'ye bildirilen,TFF'nin üstüne titrediği bir lig olmasına rağmen kurulduğundan beri oturmuş, sürekliliği olmayan ve her sezon değişen takım sayıları ile yine her sezon yaz-boz tahtasına dönen statüler ve takımların üstüne kabus gibi çöken kalburüstü katılım kritererleriyle kör topal ilerleyen Gelişim Ligleri'nde uygulamaya konulan bu karar, bu ligin amaçlarıyla hiç örtüşmüyor. Altyapıyı şimdiye kadar hep bir ''nimet'' gibi övüp yere göğe sığdıramayan TFF, iş icraata gelince kulüpler üzerinde bir otorite sağlayamamıştır. Futbolun ''olmazsa olmazı'' altyapı için ''kalan sağlar bizimdir'' mantığı ile emekleyen bu lig, ilk defa doğru statülendi.Ancak bu defa da akılalmaz bir kararla 2. ve 3.Ligler dışlandı. Geçen yıl 5 bölge, 7 grupta planlanan lig organizasyonuna 76'sı profesyonel, 9'u amatör kulüp olmak üzere Gelişim Ligleri Statüsü'nde yer alan katılım koşulları kriterlerini yerine getirebilen toplamda 85 kulüp katılmıştı.Bunların 32'si TFF Süper ve 1.Lig, 44'ü TFF 2. ve 3.Lig, 9'u da Doğu Grubu'nda bulunan ve U16 hariç tüm yaş kategorilerine katılan amatör takımlarımızdı. Çoğu profesyonel kulüplerimizin bile zorlandığı kriterleri yerine getiren bu amatör kulüplerimizi gerçekten kutlamak gerek.Tabi ki gerçekten yerine getirdilerse(!)

Sancaktepe Belediyespor U17 Takımı Teknik Sorumlusu İsmail Aras, "Bu kararla birlikte; TFF 2. ve 3. ligde kaliteli oyuncu kalmayacaktır.Kendi öz kaynaklarından yetiştirerek A Takım seviyesine çıkartarak, bunları üst liglere pazarlayan kulüplerin bu hakkını elinden almış oluyorsunuz.Futbolcu gelişimi açısından uzun süreli ve zorluk derecesi yüksek maç oynayarak geleceğe hazırlanan futbolcuların gelişimini engelleyerek sıradanlaştırıyorsunuz.Akademi Ligi'ne almadığınız takımları yerel lig statüsünde oynamaya zorlayarak kalitesizleştiriyorsunuz.Bu uygulamayla yerel liglerde bulunan profesyonel takımların Türkiye Şampiyonası'na gitme hakkı olmadığı için arafta kalan bu çocukların gelişimi sağlamak adına motivasyonlarını resetliyorsunuz!" diyerek olayın oyuncu gelişimini engelleyeceğini belirtti.

Bazı kulüplerimiz bünyelerinde bulunan yetenekli gençlere profesyonel sözleşme imzalatmıştır.Ancak yerel liglerde bu futbolculardan yararlanamayacakları için bu futbolcuları tekrar amatöre döndermek mecburiyetinde kalacaklardır. ''Futbolda takım oyununda başarının formülü; elit futbolcu yetiştirilmesinden geçmektedir. Dolayısı ile potansiyel olarak yetenekli futbolcuların ortaya çıkarılması, onların uzman ve doğru eller tarafından üst seviyelere hazırlık amacıyla yetiştirilmesi öngörülür'' diyerek Genç Milli Takımlara oyuncu yetiştirmeyi hedef alan bir Federasyon'un bu genç yaşında profesyonel sözleşme imzalayarak onore edilmiş gençlerimizin yaşayacağı ruhsal ve buna paralel fiziksel çöküntüyü de hesaba katmaları gerekmektedir.

TFF'nin bu liglerde oynamaları analarının ak sütü kadar helal ve hakları olan takımlarımızın sesini duymaları ve adaletin tekrar tecelli etmesi adına acilen bu karardan vazgeçmeleri gerekmektedir. Bu kararla kara kara düşüncelere dalan genç dimağların tekrar yüzlerini güldürmek bu Federasyon'un görevidir. Amatörü Gelişim Ligi'nde, profesyoneli yerel liglerde oynatarak,elma ile armutu karıştıran ve yıllarca bu ligi dizayn edemeyen Federasyon zaten yeterince eline yüzüne bulaştırdığı bu ligde, formata TFF 2.ve 3.Lig takımlarını dahil ederek kendini affettirebilir.Çünkü Federasyon'un işi, ''futbol '' denilen güzel oyunu oynatmaktır! Herkesin haddi olan yerde,herkese eşit ölçüde!

PAYLAŞ

YORUMLAR

blog comments powered by Disqus