Can MUTLU

[email protected]
Diğer Yazıları

FUTBOL ŞİDDETTİR (!)


Bu yazının başlığını görenler ‘Böyle başlık mı olur?’, ‘Futbol şiddettir ne demek?’ gibi tepkiler verecektir eminim. Şaşırmakta haklısınız. Belki de gözlerinize inanamadınız. Evet doğru gördünüz. ‘Futbol Şiddettir!’ Neden mi? Sebebi  çok basit aslında.

Size milyonlarca örnek ile açıklayabilirim. Fakat ben sadece birkaç örnek vereceğim. İlk olarak kendi başımdan geçen bir olayı anlatarak başlayayım. Bilirsiniz ben tribünlerden gelen biriyim. 2012 yılında bir maça deplasmana gitmiştim. Maçtan önce yöneticiler, tribün liderleri bir araya geldi, yemekler yendi dostluk mesajları verildi. Buraya kadar her şey güzel sorun yok dimi? Maç başladı dakika 38 falan. Bizim takım öne geçti. Bir anda o dostluk mesajlarından eser kalmadı. Tribünlerden küfürler edilmeye, sahaya yabancı maddeler atılmaya başlandı. Maç sonunda evimize dönerken otobüsümüz taşlandı. Hani nerede dostluk mesajları, nerede futbolun kardeşliği?

Bugün Amatör Lig maçlarında bile pek çok şiddet olayları ile karşılıyoruz. Futbolcuların bile saha içinde zaman zaman hakemi darp ettiklerine şahit oluyoruz. En komiği de ne biliyor musunuz yöneticilerin çıkıp ‘Futbol kardeşliktir’ temalı palavraları. İşler tıkırındayken futbol kardeşlik, ufak bir olumsuzlukta kardeşlikten eser yok. Hakaret dolu açıklamalar zaman zaman şiddete başvurma. Yöneticiler bunları yaparken tribünler nasıl rahat dursun? Hırsızın hiç mi suçu yok? deyimi tam buraya cuk diye oturdu.

Son olarak hepimizin çok sevdiği, saygı duyduğu, her futbolcunun hayali olan dünyanın en iyi kulübü Barcelona’da futbol oynayan Arda Turan’ı örnek vereceğim. Üzerinde milli forma varken uçakta babası yaşındaki basın mensubuna tekme tokat saldırıp üstüne çıkıp basın açıklamasında ‘Pişman değilim. Yine olsa yine yaparım.’ açıklamasını yapıyorsa, bir spor müsabakasında Türkiye’nin güzide kulüplerinden birinin başkanı rakip takım başkanını tokatlayıp bununla övünüyorsa, bana kimse futbolun kardeşliğinden, sporun güzelliğinden bahsetmesin. İyi şeyler olmuyor mu? Tabi ki de oluyor. Ama istisnalar kaideyi bozmaz derler. Umarım bir gün gerçekten futbolda kardeşlikten bahsedebilir, futboldan şiddeti tamamen uzaklaştırabilir, sporun güzelliklerini konuşabiliriz. Her ne kadar umudum olmasa da.

Can Mutlu

PAYLAŞ

YORUMLAR

blog comments powered by Disqus