Can MUTLU

[email protected]
Diğer Yazıları

Yavaş Yavaş Öğreniyoruz


Ligler bitti. Malum transfer sezonu başladı. Türk futbolunda uzun yıllardır süregelen futbolcu al ama satma mantalitesi yavaş yavaş değişmeye başladı. Artık sadece milyon eurolara futbolcu alıp dışarıya oyuncu satmayarak kulübü borç batağına sürüklemeler kısmende olsa azaldı. Bunda tabiki de kulüplerin UEFA tarafından getirilen Finansal Fair Play kısıtlamasının etkisi büyük. Buna rağmen bir futbol sever olarak sürekli al ama satma mantalitesinin değişip ucuza al pahalıya sat mantalitesinin kısmende olsa gelmesi sevindirmedi değil.

 

Transfer piyasasına bakıyorum, Başakşehir geçtiğimiz günlerde İtalya’nın köklü kulüplerinden Roma’ya Cengiz Ünder’i 15 Milyon Euro’ya sattı. Bildiğiniz üzere Başakşehir Cengiz Ünder’i geçen senenin başında 700 Bin Euro’ya Altınordu’dan transfer etmişti. Beşiktaş’ın Marcelo’yu geçen sene 1.2 Milyon Euro’ya transfer edip bu sene 7.5 Milyon Euro’ya O.Lyon’a satması, geçtiğimiz yıllarda Demba Ba, Jose Sosa gibi oyuncuların düşük bonservis ücreti ile alınıp yüksek meblağlara satmasıda örnek gösterilebilir. Aklıma Beşiktaş Başkanı Fikret Orman’ın 2 sene önce yaptığı ‘Beşiktaş’ta hep al devri bitmiştir, arada bir sat devri olacaktır.’ açıklaması geldi.

 

Fikret Orman öncülüğünde Beşiktaş ile başlayan bu yeni devir yavaş yavaş diğer kulüplere de yansıyor gibi.Tabi hala emekliliği gelmiş futbolculara milyon eurolar verip ülkemize getirmeye devam ediyoruz. Bunu da göz ardı etmemek lazım. Zararın neresinden dönülse kardır demiş büyüklerimiz. Ne de güzel demiş. Her ne kadar hala emekliliği gelmiş futbolculara milyon eurolar vermeye devam etsek de,arada ucuza al yüksek fiyata sat mantalitesini yavaş yavaş öğreniyoruz..

PAYLAŞ

YORUMLAR

blog comments powered by Disqus