Erdem GÖKTÜRK

[email protected]
Diğer Yazıları

EĞİTİMDE ŞEFFAFLIK GEREK


Federasyon'dan bahsetmeye başlamışken eğitim konusu ile devam edelim.

Türk futbolunun en temel sorunlarından birisi ehil yönetici sayısının yüksek olmamasıdır. Futbol Federasyonu, Fatih Terim'in yönetim kalitesinin artırılması konusunda geçtiğimiz Kasım ayında bahsettiği "Sportif Direktörlük Sertifika Programı"nı aniden Antalya'da başlatarak bu yönde önemli bir adım attı. Atılan adımın önemi yanında, atılış şeklinde bazı sorunlar da mevcut.

Antalya'daki programa 23 aday başvurdu. Hiçbir yerde duyurulmayan, ücreti konusunda bir açıklama yapılmayan bu program için adayların hangi kriterlere göre seçildikleri konusu ne yazık ki karanlıkta kaldı. Program hakkında açık başvuru duyurusu yapılarak kriterler belirtildiği takdirde şu anki katılımcıların çoğunun katılma hakkı kazanması kuvvetle muhtemel. Ancak bu aşamanın şeffaflıktan tamamen uzak bir şekilde yapılması gereksiz yere ilişkilerin aday seçiminde etkin olup olmadığına dair sorular oluşturuyor. Dört bölümden oluştuğunu Federasyon sitesinden öğrendiğimiz bu program, ne yazık ki ilk bölümüne böyle sorular ile başlıyor.

Federasyon bu şeffaflıktan yoksun yaklaşımı ilk kez uygulamıyor. Yakın geçmişte yapılan Plaj Futbolu ve Futsal Antrenörlük eğitimleri de açık katılımdan yoksun olarak yapılmış, seçim kriterlerinin açıklanmadığı bir ortamda bazı kişiler antrenörlük belgesi almışlardı. Yine bu dönemde eğitime katılanların yalnızca sayı olarak verilmesi, belge alanların isimlerinin açıklanmaması da şeffaflığa gölge düşürmüş ve gereksiz yere ilişkilerin sorgulanmasını getirmişti.

Doğaldır ki gelişime odaklanan federasyon bu seçimlerini son derece hassas bir şekilde ve hak gözeterek yapmaktadır. Bu duyuruların açık olarak çıkılması ve kriterler ile birlikte eğitim alan kişilerin isimlerinin açıklanması programlar hakkında soru işaretlerinin ortadan kalmasında önemli bir etken olacaktır. Şeffaflık olmayan yerde her zaman kuşku olur.

PAYLAŞ

YORUMLAR

blog comments powered by Disqus