Erdem GÖKTÜRK

[email protected]
Diğer Yazıları

KADIN FUTBOLUNDA AYRIMCILIĞIN RESMİ


Sen kadın futbolunun önünde dikilen ayrımcılığın resmini yapabilir misin Abidin?

Öyle bir resim olsun ki bu Abidin, içinde hem olması gerekenler olsun, hem de gerçeklikte olup bitenleri yansıtsın.

İçinde uluslarası sözleşmeler olsun örneğin. UNESCO olsun. Türkiye'nin kabul ettiği Uluslararası Beden Eğitimi ve Spor Şartı'ndaki “beden eğitimi ve spora erişim bütün insanlar için güvence altına alınmalıdır” ibaresi olsun. Yine Türkiye’nin imzaladığı Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Uluslararası Sözleşmesi'nde spor alanında kadınların erkeklerle eşit olarak haklardan yararlanabilmelerini sağlamakla yükümlü olduğumuz da yer alsın Abidin.

Bizden bir şey de katılsın bu aşamada resme. Bir yıldır TFF'nin kadın futboluna resmen bir sorumlu atamaması olsun mesela. Strateji yokluğu olsun. Binbir zorluk ile mücadele eden kulüplerin, şampiyona haftaya mı başlar, yoksa üç ay sonra mı sorusuna cevap araması da önemli Abidin. Ardı ardına dört kapı çalmak zorunda kalmak, her yetkisizin bir başka yetkisizi işaret etmesi de mutlaka gözüksün. Sonuçta, resmen bir sorumlu bulamaması ile devam etsin. Alt tarafı bir lig planlamasını üç yıldır, sadece beceriksizlik ile açıklanamayacak şekilde, tutarlı olarak yapmayan federasyonun, lig statüsünü transfer dönemi biterken ancak açıklayabilmenin renkleri katılsın. Bir yıldır ciddi olarak hiçbir kulübe kulak verilmediğini de vurgulasın bu resim ki hakkını versin Abidin. Ama sıkıştığı yerde, "bu kulüpler, bu kulüpler var ya" diye kaçıversin. Renkleri öyle ayarla yani. Açık ve net olarak TFF tarafından kadın futbolunun yönetilmediği görülsün.

Kambersiz olmaz. FIFA da olsun Abidin. Başkan Gianni Infantino'nun "futbolun geleceği kadınlara aittir" sözünün yanına "eşitlik ve katılım bir cinsiyet ya da etnik köken konusu değil, bir insanlık konusudur" önermesini ekleyerek üye federasyonlara eşitliği ilkeleri arasına katmalarına çağrısını da koyalım.

Burada da yerel tadı kupa törenlerinde bulalım Abidin. Bölgesel Amaör Lig'in bilmem kaçıncı grubunda şampiyon olan erkek takımına, o yılki bilmem kaçıncı kupayı vermek için Anadolu yolları arşınlayan üst düzey yöneticiler de olsun burada, Türk bayrağını şampiyonlar liginde dalgalandıracak olan kadın takımına kupayı yerel müdür ile gönderenler de.

Mutlaka arka planda FIFA'nın statüsü yer alsın. Ünlü dördüncü maddede cinsiyet bazlı ayrımcılığın da diğer ayrımcılıklar gibi kuvvetle yasaklandığını ve üyeliğin dondurulması veya üyelikten çıkarmaya kadar varan cezalara tabi olduğunu görelim Abidin.

Yanına kadın futbol altyapısına verilen sıfır değeri de katalım. U13 ligleri için, adet yerini bulması açısından bir statü yayınlayıp, ardından hiçbirşey yapmamak falan. Zaten yetkilisi olmayan TFF'de şu anda kaç ilde U13 şampiyonası oynandığını bile bilememek Abidin. Bunu düşün resmi yaparken. Top atılan ASKF'ler kulüplerin karşısına "ne gerek var" diye çıktıklarında, bırak destek olmayı haberdar olmamak için özel gayret göstermek mesela. Daha bir gerçekçi verir atmosferi. Yıldız ve Gençler Türkiye Şampiyonaları'nı makul zamanda oynatmayı becerememek değil Abidin bu yalnızca. Olsa olsa bu iş gelişmesin diye kasten yapmak olabilir. Ya da şimdi para harcamayalım bir sonraki döneme kalsın diye gencecik kızlarımızı Temmuz sıcağında sentetik sahalarda, ardarda beş gün maç oynamaya mahkum etmek. Öğlen sıcağında yapılan maçlarda bayılan kızlar da mutlaka yerini alsın resminde Abidin. Bu kızların olabilecek tüm erkek ligleri bitirildikten sonra, en hafif terimi ile sağlıklarını riske atacak bir şekilde top oynamaya çalışması ayrımcılığın hası olabilir mi desin resme bakacak birisi. Tamam mı Abidin?

Sarai Bareman'a kulak verelim. Hani FIFA yönetim kurulundaki üç kadından biri olan ve kadın futbolunun sorumluluğunu taşıyan başkanı. "FIFA'da kadın futbolu için yeni yaklaşımlara bakıyoruz. Erkek futbolunun yaptıklarını tekrar etmek zorunda değiliz. Yenilikçi olacağız." dediğini duyalım.

Haklısın Abidin. Erkeklere ne veriliyor ki kızlara ne verilsin. Ama bir de şu yandan bak. Erkeklere bütçeden verilen bir 669 milyon lira olduğunu biliyoruz. Kadınlara ne verieleceğini ise bilemiyoruz. Çünkü bu miktar ne mali tablolarda, ne de başka bir yerde belirtiliyor. Bu mu eşitlik diye soranlara ne diyelim Abidin? Unutmadan, resme sıkıştır da soralım, yetkili konumda kaç tane yönetim kurulu üyesi kadın var TFF'de diye.

FIFA Genel Sekreteri Fatma Samoura'yı tanıyalım. "Eşitlik ve çeşitlilik belli miktarda cesaret gerektirir. Bunu herkes yapamaz. FIFA kolay yolun dışına çıkarak bu güzel sözcükleri aksiyona geçirecek. Anlamlı bir fark yaratmak için", "her birimizin öncülüğünü yapması gereken konu evrensel fırsat eşitliği olmalıdır. Sosyal adalet genlerimizin parçası olmalıdır. Hiçbir topluluk yüzde ellisini yok sayarak hayatta kalamaz."

Anlamlı bir fark yaratmak Abidin. Şu anda TFF bünyesinde kadın futbolu için anlamlı fark yaratmayı tarif edebilecek bir kişiyi dahi yetkilendirmemek ne demek. Genlerde eşitlik ve sosyal adalet yok Abidin. Bunu zaten biliyoruz. Ama belki birisi Fatma hanıma da söylemeli. En azından Avrupa'nın bilmem kaçıncı en pahalı ligi, bu işe paraları en fazla ve en hesapsızca saçan bir ülkeyiz diye şişinenler ile, kızlarımıza sağladıkları ile Afganistan düzeyine doğru yol aldıranların aynı bünyede birlikte yaşadıklarını söylemek lazım Abidin. 

UEFA'nın 2022 yılında futbolu Avrupa'da birinci kadın sporu yapma hedefini açıkladığı günlerde, UEFA Başkanı Aleksander Ceferin'in "cinsiyet bazlı eşitlik ve sosyal çeşitliliği TV reklamları ve iyi niyet ile sağlayamayız" demesini de resmin içinde önemseyelim Abidin.

P&G'den alınan milli takım sponsorluğunu duyururken iki kadın oyuncu, bir antrenör, biraz renk, biraz deterjan ile sanki kadın futbolu için bir şey yapılıyor havasına sokulmadı mı Abidin? Sayın TFF başkanı bu milli takımın Faroe Adaları'na yenilerek Avrupa'nın ilk 35 takım arasına giremediğini bilir mi ki? Aslında bilse ne değişir, bilmese ne değişir Abidin. Bu performanstan önce ve sonrası arasında tek bir, tekrar ediyorum tek bir değişiklik oldu mu ki? Yetkilisiz, sorumlusuz, zavallı kadın futbolu. Deterjan parası ile altyapıdaki KFEM kifayetsizliği artık yoluna girer mi? Girer mi sence Abidin?

Son olarak ta Atatürk'ün konuya dair söylediklerini anımsayalım. İmzanın yanında müstesna bir yer vermeni rica edeceğim Abidin. “Bir toplum, cinslerden yalnız birinin yüzyılımızın gerektirdiklerini elde etmesiyle yetinirse, o toplum yarı yarıya zayıflamış olur. Bizim toplumumuzun uğradığı başarısızlıkların sebebi, kadınlarımıza karşı ihmal ve kusurdur.”

Bu da mı gol değil? Söyle bana. Bu da mı gol değil Abidin?

 

PAYLAŞ

YORUMLAR

blog comments powered by Disqus