Erdem GÖKTÜRK

[email protected]
Diğer Yazıları

KIZ SPORU OLARAK FUTBOL


Geçtiğimiz günlerde UEFA'nın tamamlanmasında öncü olduğu ilginç bir çalışmanın sonuçları yayınlandı. Çalışmanın adı "Avrupa'da kız ve kadınlar için futbol oynamak, ve pozitif bir psikolojik ve duygusal durumda olmak" arasındaki ilişki. Ülkemizin de aralarında bulunduğu altı ülkede yapılan çalışmanın sonuçları futbol oynayan kız çocularının, hiç spor yapmayanlara ve hatta başka spor yapanlara göre özgüvenlerinin daha yüksek olduğunu ortaya koydu. 

Futbol oynayan kızlar daha özgüvenli

Beş ülkede 4138 kız çocuğu üzerinde yapılan araştırmanın Türkiye ayağını Pamukkale Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nden Gökçe Erturan İlker yaptı. Türkiye'de çeşitli kadın futbol kulüpleri sporcuları ile yapılan anket ve yüzyüze görüşmeler yapıldı. Sonuçta çıkan raporda kızların en kırılgan oldukları yaşlarda, futbolun özgüvenlerinde güçlü bir artışa neden olduğu ortaya konuldu. Bir futbol takımının parçası olmanın kızlara aidiyet hissi verirken, bir yandan da heyecan ve korkuların üstesinden gelme, kendisi ile barşık olma ve en önemlisi hedeflerine ulaşma gücü sağladığı görüldü. Futbol oynayan kızlardaki düzeylerin diğer sporları yapan kızlara göre daha yüksek olduğu belirtildi.

Saha dışında da fayda var

Araştırmada yer alan kız sporcular futbolun saha dışındaki faydalarına da dikkat çektiler. Yüzyüze görüşmeler esnasında sporcular futbolun problem çözme yeteneklerine, okul ve işteki baskı ile başa çıkmaya ve her türlü sorunu çözebilme güvenine katkısına dikkat çektiler. Sonuçlara göre bir takımda futbol oynayan kızların yüzde 80 gibi yüksek bir oranı, bu nedenle kendine daha çok güvendiğini belirtiyor. Yüzde 48 ise spor yapmayanlara göre daha güvenli. Bu oran başka sporları yapanlardan daha yüksek. Belki de en önemlisi, futbol oynayan kızların yüzde 87 gibi bir oranı yaptığı sporu severek yapıyor. Bu oran farklı sporlarda yüzde 63'e düşüyor.

 

2020'de futbol bir numaralı kadın sporu

Bütün bu çalışma aslında UEFA'nın 2020 hedefi için yapılmış. UEFA bu yıl itibarı ile kadın futbolunun Avrupa'daki bir numaralı kadın sporu olması için belirlediği stratejinin, Hazizran ayında duyuracağı planın bir ön çalışması. Uzun süredir erkekler arasında artık doyuma ulaşmış futbol tüketim pastasını kadınları futbola çekerek genişletmek isteyen UEFA, öyle gözüküyor ki önümüzdeki üç yılda bu konuya yatırım yapacak. İşin güzel yanı, bundan beş sene önce kadın futbolunu sadece sportif açıdan ele alan yaklaşım yerini yavaş yavaş sporun aslında olması gerektiği yere, sosyal faydaya doğru evrilmiş gibi.

Türkiye'de strateji gerekiyor

Çalışmaya Türkiye'nin de katılması olumlu. Umalım ki Haziran ayında açıklanacak planda Türkiye'de kız çocuklarının özellikle altyapıda güvenle futbol oynayabilmeleri için bir plan olsun. Eğer şimdiye kadarki gibi derli toplu bir stratejiden bağımsız, pazarlama aktivitelerinden ibaret bir program uygulanırsa, ne yazık ki Türkiye bu treni de kaçırmış olur.

Teşekkürler tüm altyapı emekçilerine

Bu vesile ile altyapıda kızlarına fayda sağlayabilmek için yıl boyunca durmaksızın çalışan Horozkent'te Ahmet Özeren, Kocaeli Harb-iş'te Hasan Alemdar, Dudullu'da Ekrem Taslak, Fomget'te Baki Çiftçi, Ereğli'de Faruk Varlık, Kayseri Gençlerbirliği'nde Osman Kökoğlu, Soma'da Hakan Arslancan, Antalya'da Hüseyin Türk'e. Giresun'da, Maraş'ta, İzmir'de ve ismini sayamadığım pek çok yerdeki kız futbol altyapı emekçilerine selam olsun.

PAYLAŞ

YORUMLAR

blog comments powered by Disqus