Ümit YILMAZ

[email protected]
Diğer Yazıları

6222 sayılı yasayı uygulayın artık


Gün geçmiyor ki spor sahalarında karşımıza bir şiddet olayı çıkmasın.
Amatör yada profesyonel bazda bazı istisnalar haricinde neredeyse tüm müsabakalarda kanuna göre suç teşkil eden unsurlarla karşılaşıyoruz.


Bu suçların önlenebilmesi için 31.03.2011 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Resmi Gazete de yayınlanan 6222 sayılı sporda şiddetin önlenmesi konulu bir de kanun çıkarılmış durumda.

Nedir 6222 önce ona bir bakalım.

Müsabaka öncesinde,sırasında ve sonrasında spor alanları ile bunların çevresinde taraftarların sürekli veya geçici olarak gruplar halinde bulundukları yerlerde veya müsabakaya gidiş ve geliş güzergahlarında şiddet ve düzensizliğin önlenmesi ve suç oluşması halinde gerekli cezaların verilmesini içeren bir kanun.


Yukarıdaki paragraftan da anlaşılacağı üzere amaç spor yapılan bölge ve geliş,gidiş güzergahı da dahil tüm güzergahta şiddetin önlenmesi. Eğer suç oluşursa gerekli cezaların verilmesi. Kanun çıkalı neredeyse 7 yıl olmuş. Uygulanmış mı? Spor müsabakası seyirden men haricinde neredeyse hiç uygulanmamış. Yani suç işleyen şahıslar bir kaç ay sahada maç izlememe cezası almışlar.


Kanunun bazı maddelerinde öngörülen hapis cezaları uygulanmış mı? Maalesef uygulanmamış. Bir ülkede kanunlar suçu ortadan kaldırmak yada caydırıcılığı arttırmak için çıkarılır. Ülke olarak sporda şiddeti önleme kanununu çıkarmış mıyız? Evet. Bu kanuna ihtiyacımız var mı ? Tabi ki evet. Tam manasıyla uygulayabiliyormuyuz? Maalesef hayır.


Bunun çeşitli nedenleri vardır muhakkak ki. Ama bir neden var ki bunu asla gözardı edemeyiz.Görmezden gelemeyiz.


Nedir o neden?
Bir spor müsabakasında olay çıktığını ve bir kaç taraftarın gözaltına alındığını düşünelim. Böyle bir durumda yasaya göre ne olması lazım? Tabi ki hapis cezası da dahil bu şahısların ceza alması lazım.


Sizce öyle oluyor mu? Cevabını vereyim. Asla olmuyor.O taraftarların tuttuğu takımın yöneticileri devreye giriyor.Bir daha olmayacak diye garanti veriyor. Olay çıkaran taraftarlar serbest bırakılıyor Ya da en fazla 1-2 ay maç izlememe cezası alıyor. Cezası bitince yine sahaya gidip olay çıkarıyor.Bu tarz bir yaklaşımla olaylar tabi ki sona ermez. Ermiyor da.

Beşiktaş - Konyaspor Süper kupa maçında tribünde ve sahada yaşananlar hepimizin gözünün önünde. Şimdi yetkililere şunu soruyorum.Bu olaylar 6222 sayılı yasa kapsamında mı? Bu yasaya göre hapis cezasını öngörüyor mu? Cevabı kesinlikle evet.


O halde ne gerekiyor. 6222 sayılı yasanın tüm hükümlerinin uygulanması gerekiyor.  Sayın yetkililer 6222 sayılı yasayı hazırlayarak ve çıkararak gerçekten çok güzel bir iş yaptınız.


Artık bu yasayı tüm hükümleriyle uygulamaya geçmelisiniz.Bu yasa hükümleri uygulanırsa sporda şiddetin minimuma ineceğine inanıyorum. Bugünkü uygulandığı şekliyle sporda şiddet asla önlenemez. Bunu da bilmenizi istiyorum. Bir sporsever olarak sizden ricam 6222'nin tüm hükümlerini uygulamanız.Bunun için Türkiye Süper Kupa'yı bir milat kabul edin ve 6222 sayılı yasanın hapis cezası dahil tüm hükümlerini lütfen artık uygulayın.

PAYLAŞ

YORUMLAR

blog comments powered by Disqus