Ümit YILMAZ

[email protected]
Diğer Yazıları

HOLİGANLIK KÖTÜ BİR ŞEYDİR


Sporda takımını tutku,aşk seviyesinde sevme durumuna fanatizm denildiğini hepimiz biliriz. Fanatik taraftarlar takımlarının içeride,deplasmanda neredeyse her maçına giderler. Takımlarını yensin yada yenilsin maç boyu çılgınca desteklerler.
Onların için arma ve renkler kutsaldır. Çok bağlıdırlar takımlarına. Günler öncesinden hazırlık yaparlar maç için. Sosyal medyadan duyurular yaparlar. Semtin bir çok noktasına pankartlar,afişler asarlar. Maç hakkında bilgisi olmayanı bilgilendirirler. Daha fazla taraftar desteği isterler.
Bazen sayıları 15-20'dir. Bazen 100-200 bazende 1000-2000 yada daha fazla. Ama ne olursa olsun 15-20 kişide olsalar takımlarını temsil ederler. Takımlarını bağırlarına basarlar. Fanatiklik takımlarına destek verildiği,olay çıkartılmadığı sürece iyi bir şeydir.
Fanatikliğin bir üst boyutu holiganlıktır. Holiganlar genelde maçlara olay çıkarmak için gelirler. Onlar mağlubiyeti asla kabullenemezler. Kazandıklarında güle oynaya staddan ayrılırlar. Ama kaybettiklerinde içeride yada deplasmanda olay çıkarmaya meyilli insanlardır holiganlar.
Maç boyu rakibe küfür ederler. Sahaya yabancı madde atarlar. Sahaya inerler. Ortalığı birbirine katarlar. Çoğu zamanda takımlarına maddi yada manevi ceza aldırırlar.
Birçok takım taraftarıyla husumet içindedirler. Hasım olduğu takım birde ilçelerine,semtlerine gelirse mutlak surette o takımı tahrik ederler. Otobüsünü taşlarlar. Rakip takım taraftarıyla kavga ederler. Yada gittikleri semtte stada zarar verirler. Esnafların dükkanlarını darmadağın ederler. Çok büyük olaylar çıkarırlar. Bazende maalesef güvenlik kuvvetleriyle çatışırlar. Kulüpler holiganları sevmez ama maalesef holiganlara fazla bir şeyde yapamaz. Çünkü holiganlar grup olarak birbirlerine çok bağlı insanlardır. Asla birbirlerini satmazlar. Kavga varsa sonucunu düşünmeden hep birlikte girerler. Protesto varsa hepsi bir arada protesto ederler. Kulüpler genelde çekinir holiganlardan. Çünkü kulüp içinde potansiyel bir tehlikedir holiganlar. Yönetimleri de yoğun bir şekilde protesto eder,tehdit eder holiganlar.
Holiganlık kötü bir şeydir maalesef. Fanatiklik gibi değildir. Fanatikler takımları kaybedince üzülüp bazende ağlarken maalesef holiganlar çoğu zaman önlenmesi zor olan şeyler yaparlar. Çok zaman haberlerde görürüz. X maçta holiganların çıkardığı olaylarda şu kadar taraftar yaralandı. Şu kadar esnafın dükkanı yağmalandı diye.
Spora kesinlikle faydası yoktur holiganların. Fanatik olarak spora inanılmaz bir güzellik katarlar. Ama iş holiganlık boyutuna gelince işte olay o zaman değişir.
Devletimiz holiganlar için 6222 sayılı yasa çıkarmıştır. Bu yasa muhakkak uygulanmalıdır. Yasa gerektiği gibi uygulanırsa sporda şiddet ve holiganlık mutlaka bitecektir. Uygulanmadığı sürece de maalesef bu olaylar ve holiganizm devam edecektir. Yetkililerin artık bu konuda adım atması ve daha kalıcı önlemler ve uygulamalar ortaya koyması gereklidir.
Son söz olarak yazımızı bitirirken sporsever arkadaşlara tavsiyemiz;takımınızı sonuna kadar,sesiniz kısılıncaya kadar destekleyin. Takımınızın 12.hatta 13.adamı olun ama asla ve asla takımınıza zarar verecek olaylara sebep olmayın. Fanatiklik zarar vermediğiniz sürece iyi bir şeydir. Eğer zarar vermeye başlarsanız bu holiganlıktır.
HOLİGANLIKTA KÖTÜ BİR ŞEYDİR.

PAYLAŞ

YORUMLAR

blog comments powered by Disqus