Ümit YILMAZ

[email protected]
Diğer Yazıları

KALECİLER YALNIZ ADAMLARDIR


Futbol oyununun en önemli ve renkli figürlerinden birisi de kesinlikle kalecilerdir.

Futbol dünyasında "her takım kalecisi kadar takımdır" yada "İyi bir kaleci puanın garantisidir" gibi sözler sıkça kullanılır.

Zor bir iştir gerçekten kalecilik. Çoğu zaman takımınızın kaderi sizin elinizdedir. Rakip zayıfta olsa güçlü de olsa maçtan bir saniye kopma şansınız yoktur. Çoğu zaman kaderinizle başbaşa kalırsınız. Tüm maç boyu belki 10 tane gol kurtarırsınız ama yaptığınız en küçük hata da takımınızı yakabilirsiniz.

Forvet oyuncularınız maç boyu sayısız gol kaçırır günah keçisi olmaz ama siz bir hata da takımınızın kaderiyle oynarsınız.
Siz bir çok gol kurtarırsınız ama forvet bir gol atar maçın yıldızı olur.
Yıllardır futbol maçları izlerim. Sayısız kalecinin performansına şahit olduğumu hatırlıyorum. Tek başına maç alanı mı istersiniz yada yaptığı akıl almaz hatalarla maçı adeta hediye edeni mi?

Kaleciler yalnız adamlardır...

Kaleciler yalnız adamlardır sözünü bir çok kaleci söylemiştir. Futbol tarihine geçmiş sayısız kaleci de yedikleri hatalı golle dünyanın adeta başlarına yıkıldığını kalecilerin yalnız insanlar olduğunu söylemişlerdir.
Futbol tabii ki hatalar oyunudur. Hata olmadan gol olmaz. Herkes hata yapar. Bazı hataların telafisi vardır ama kaleci hatasının telafisi yoktur.
Üzüntülerini yalnız yaşayan insanlardır kaleciler. Oyun başlasa da hüznünü yaşamaya devam eder. Pişmanlık duyar. Kızar kendine. Çok çalışsada engel olamaz bazen yaşananlara. Mücadele eder hata yapmamak için. Kolay değildir işi. Herkes onun eline bakar. Gerçekten yarısıdır takımın kalecisi.
Kaleciler yalnız adamlardır. Yalnız yaşarlar acılarını. Yalnız yaşarlar duygularını. Yalnız beslerler umutlarını. Mutlu görünselerde içlerine atarlar yalnızlıklarını.

Yazı: Ümit Yılmaz

PAYLAŞ

YORUMLAR

blog comments powered by Disqus