Ümit YILMAZ

[email protected]
Diğer Yazıları

LUCESCU'YA HAK VERMEMEK ELDE DEĞİL


Bildiğiniz gibi geçtiğimiz haftalarda A Milli Futbol Takımımızda teknik direktör değişikliği yaşandı. Fatih Terim'in yerine Romen teknik direktör Mircea Lucescu göreve getirildi.
Sayın Lucescu göreve başlar başlamaz Spor Toto Süper Ligde oynanan maçları ve oyuncuları izlemek için stadların yolunu tuttu.
Eylül ayında oynanacak kritik Dünya Kupası Eleme Grubu sınavları öncesinde amacı Spor Toto Süper Ligde forma giyen Türk oyuncuları izlemekti. Bu amaçla maçlara gitmesine rağmen Mircea Lucescu maalesef hayal kırıklığına uğradı. İzlediği maçlarda neredeyse sahada Türk futbolcu yoktu. Müsabaka oynayan takımlar sahaya neredeyse tamamen yabancı oyuncularla çıkmışlardı. Takımlarda en fazla 2-3 Türk futbolcu forma giymişti.
Bunun üzerine Sayın Lucescu yaptığı açıklamada yaşadığı hayalkırıklığını net olarak ifade etti. Mircea Lucescu belki de hepimizin yıllardır söylediği ama maalesef birileri tarafından kaale alınmayan bir gerçeğe parmak bastı."Sahada Türk oyuncu yok. Kimse Türk oyuncu oynatmıyor. Ben kimi izleyeceğim" diyerek yaşanan durumu tüm çıplaklığıyla ortaya koydu.
Maalesef ülkemiz yabancı futbolcu cenneti oldu. Her takımda neredeyse 10-12 civarında yabancı futbolcu var ve bu futbolcuların tamamına yakını ilk 11'de forma giyiyorlar. Bırakın bu durumu oyundan çıkan oyuncunun yerine de neredeyse yine yabancı futbolcu giriyor.
Türk Milli Takımında oynayabilecek kapasitede neredeyse 20-30 futbolcu bile yok ülkemizde. Onlarında bazıları ise 11'e giremiyor. Milli takım aday kadrosu açıklanırken aday kadroya seçilen oyuncuları bir,iki kişi haricinde hepimiz adeta ezbere biliyoruz.
Belki de Türk futbolu oyuncu havuzu anlamında tarihinin en kötü dönemini yaşıyor.
Futbola gönül veren pek çok insanın ne olacak bu Türk futbolunun hali dediğini duyar gibi oluyorum. Çünkü aynı şeyleri bende söylüyorum.
Bu sorunu çözecek makam çok net bir şekilde ortada. Türkiye Futbol Federasyonu. Ama bu sorunu çözmek için bir çabası var mı ? Bildiğim kadarıyla yok. Hala ligimizde 14 yabancı oyuncu kuralı var. Hala her takımımız sahaya 8-9 yabancıyla çıkıyor. Yani sorun ortada ama çözen yok.
Sayın Lucescu haksız değil. Bu durumda adam kimi izleyecek.
Türkiye Futbol Federasyonu yetkililerine bir Türk vatandaşı,bir futbolsever olarak soruyorum.
Ne olacak bu milli takımın hali beyler?

YAZI: ÜMİT YILMAZ

PAYLAŞ

YORUMLAR

blog comments powered by Disqus