Ümit YILMAZ

[email protected]
Diğer Yazıları

SAĞ OLUN ALİ DÜŞMEZ, SAĞ OLUN ALİ TANRIYAŞÜKÜR


İstanbul Amatör Liglerinde yeni bir sezona daha merhaba demek üzereyiz.
Yaklaşık 1 ay sonra Eylül ayının ortalarına doğru ilk düdük çalacak. On binlerce futbolcu büyülü meşin yuvarlağın peşinden hayallerine,umutlarına koşmaya başlayacak.

İstanbul futbolunda yaklaşık 1 aydır büyük bir merakla beklenen sezon planlaması resmen açıklandı.Aylardır konuşulan ama resmi olarak açıklanmayan,bizimde merakla beklediğimiz U-14 ve U-16 kategorilerinin Eylül ayında başlayacağı resmen ilan edilmiş oldu.
U-16 kategorisi için bir şey diyemem ama U-14 kategorisi için bence çok önemli ve olumlu bir karar alındı.
Bilindiği gibi U-14 kategorisi ortaöğretim 8. sınıf öğrencilerinin oynadığı bir kategori.İstisnai olarak bu kategoride 7.sınıf öğrencileri de oynamakta. 8.sınıf eğitim,öğretim hayatında çocuklarımız için geleceğinin adeta şekillenmeye başladığı,çocuklarımızın ilk önemli kararını verdikleri bir dönem.
8.sınıfın başlarında ve sonunda çocuklarımız kendileri için çok önemli olan TEOG(Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş)sınavına giriyorlar.Yani liseye gidecekleri okul bu sınav neticesinde belli oluyor
Bu sınav ailelerimiz ve çocuklarımız için büyük bir önem taşıyor.
Özellikle Nisan ayı sonunda yapılan 2. TEOG sınavı belirleyici bir rol oynuyor.
Buraya kadar eğitim öğretim durumunu ve sınavın önemini vurguladıktan sonra yavaş yavaş işin futbolla alakalı tarafına değinelim.
Geçtiğimiz sezon da dahil İstanbul'da U-14 ligleri eğitim sezonunun ikinci dönemine denk gelen Ocak Nisan döneminde oynatılıyordu. Bu dönem eğitim hayatına devam eden 8.sınıf öğrencileri için hayati derecede önemli bir dönem.Çünkü bu dönem derslerin ve sınavların en yoğun yaşandığı, özellikle TEOG sınavına ağırlık verildiği bir dönem.Bir yandan 8.sınıf dersleri, bir yandan yoğunlaşan TEOG sınavı hazırlıkları, bir yandan ilkbahara girmenin oluşturduğu mahmurluk U-14 kategorisinde oynayan çocuklarımızı oldukça zorluyor ve olumsuz etkiliyordu.Bunun neticesinde aileler çocuklarını kulübe yollamakla, TEOG sınavına hazırlama arasında kararsız kalıyor; çoğunlukla da çocuklarını kulüpten alıyorlardı.Kulüplerde oynatacak oyuncu bulamadığı için ligden bile çekilebiliyordu.
Bu durum hem kulüpleri, hem aileleri,hem de çocukları olumsuz etkiliyordu.
Okullar bilindiği gibi ülkemizde Eylül ayının ortalarında açılıyor.1.TEOG sınavı ise Kasım ayının sonlarında yapılıyor.Yaklaşık iki aylık eğitimin ardından 8.sınıf öğrencileri sınava giriyor.Bu iki aylık süreçte öğrenciler çok fazla konu işlemediği için sınava rahatlıkla hazırlanıp girebiliyorlar. Kısaca çok fazla konudan sorumlu değiller.
Bu da hem okul hem de spor hayatlarını çokta olumsuz etkilemiyor.
Bu dönemde futbolcular okul ve spor hayatlarını rahatlıkla bir arada götürebiliyorlar.
Bu sezonla birlikte alınan kararla artık U-14 kategorisi Eylül - Ocak döneminde oynatılacak ve TEOG sınavına girecek futbolcular,aileleri ve kulüplerimiz bundan minimum etkilenecek. Gerçi bu oyuncuların çoğu Ocak ayında başlayacak U-15 liginde de oynayabilir ama bu oyuncuları oynatmak artık kulüpler için mecburiyet olmaktan çıkıyor. Kulüpler isterse bu oyuncuları hiç oynatmayarak lise 1. sınıfta okuyan oyuncularla da maçlarını oynayabilirler.Bu sayede de 8.sınıf öğrencileri rahatlıkla sınava hazırlanabilirler.
Daha önce bu sütunlarda TFF İstanbul yönetimini defalarca eleştirmiş "Ey TFF TEOG sınavından haberin var mı"diye köşe yazısı da yazmıştık.Yazımızda TEOG sınavı nedeniyle özellikle eğitim anlamında yoğun olan bu dönemde oynatılan ligi ve hafta içi maçlarını eleştirmiş; çocuklarımızın, ailelerinin ve kulüplerimizin sesi olmuş,çok olumlu tepkiler ve teşekkürler almıştık.

TFF İstanbul'un sesimizi duymasını özellikle futbol oynayan çocuklarımıza yardımcı olmasını istemiştik.
TFF İstanbul daha önce aldığı bir kararla artık hafta içi maç oynatmayacağını açıklayarak çocuklarımızı , ailelerimizi , kulüplerimizi ve bizleri sevindirmişti.
Geçtiğimiz günlerde verdiği U-14 liginin Eylül ayında başlaması kararıyla bizleri bir kez daha sevindirdi.
Bu kararı alan TFF İstanbul yönetimini kutluyorum.
Artık çocuklarımız sınava çok daha rahat girecekler.Aileler karar verirken daha rahat olacaklar.Kulüplerimiz maçlara daha rahat çıkacaklar.
Daha önce bir çok kararını eleştirdiğim TFF İstanbul yönetimine,özellikle de
İASKF Başkanı Sayın Ali Düşmez ve TFF İstanbul İl Temsilcisi Sayın Ali Tanrıyaşükür'e verdikleri bu güzel karar için hem şahsım, hem çocuklarımız,hem ailelerimiz hemde kulüplerimiz adına teşekkür ediyorum.
Sağolun Sayın Düşmez,Sağolun Sayın Tanrıyaşükür

YAZI: ÜMİT YILMAZ

PAYLAŞ

YORUMLAR

blog comments powered by Disqus